2.1.7. Aanpak HIV/AIDS, Tuberculose (TB) en eliminatie malaria

Verworvenheden 2015-2020

Beleid:

  • Het uitbannen van HIV/aids, malaria en andere ziekten (MDG).
  • Invulling    geven    aan    SDG    3    t.w..    goede gezondheidszorg en welzijn.

Activiteiten:

  • Instellen van werkgroep Hepatitis B en C.
  • Surveillance systeem is uitgebreid om meer geavanceerde analysis mogelijk te maken.
  • Implementatie ‘start and treat’ waardoor meer mensen op therapie zijn met een mogelijke daling van het aantal mensen dit vroegtijdig sterft als gevolg van AIDS.
  • Blikvoeding voor kinderen geboren uit HIV positieve ouders gedurende de jaren gegarandeerd.
  • Indienen en goedkeuring van HIV/TB Global Fund grant.
  • Uitbreiding outreach onder key populations.HIV/AIDS NSP ontwikkeld, midterm evaluatie heeft plaatsgevonden en aanpassingen aan de hand van de uitkomsten van de evaluatie.
  • Uitbreiding dienstverlening in laagdrempelige migrantenkliniek (malaria) met HIV en Leishmaniasis.
  • Er zijn 8 microcopisten getraind voor de laagdrempelige migrantenkliniek.

    Beleving:

    • Surinaamse burgers zijn beschermd tegen overdraagbare ziekten en malaria door bewustwordingscampagnes te lanceren.
    • Surinaamse burgers die reeds over een overdraagbare ziekte beschikken worden begeleid en gecoacht.
    • Pasgeboren Surinamers worden preventief gevaccineerd tegen bepaalde overdraagbare ziekten.

    Statistieken:

    • Het streven is erop gericht dat er in 2020 een score van 0 [gevallen van malaria] behaald wordt. Suriname is inmiddels goed op weg dit te behalen.

    Historisch:

    • Suriname heeft de MDG-goal behaald in 2007.
    • Suriname is reeds 3 keer uitgeroepen tot malaria champion of the Americas.

    Motivatie:

    • De aanpak van HIV/AIDS/TB het elimeren van Malaria zorgt voor een gezonder volk.
    • Zorgdragen voor een gezonde maatschappij door het wegwerken van ziekten en ongevallen. Voorkomen is beter dan genezen.