5.1.4. Ondertekening Amazone (Leticia) pact

Verworvenheden 2015-2020

Beleid:

  • Behoud Amazone regenwoud.
  • Invulling geven aan SDG 3, 13 en 15 t.w. gezondheid en welzijn, acties tegen klimaatsverandering en herstel ecosystemen en behoud biodiversiteit.

Activiteit:

  • Leticia-pact:
    • De landen zullen een natuurrampennetwerk opzetten, zodat ze beter kunnen samenwerken bij evenementen zoals grootschalige branden.
    • Herbebossingsinitiatieven.
    • de inspanningen verhogen om ontbossingsactiviteiten via satelliet te volgen.
    • onderwijsinitiatieven ontwikkelen.
    • de rol van inheemse gemeenschappen in duurzame ontwikkeling vergroten.
    • informatie te delen over activiteiten zoals illegale mijnbouw die het behoud schaden.
    • samenwerken    om    de    programma’s    en financiële mechanismen te versterken.
    • de toezeggingen van landen in deze scenario’s herhalen.
    • publieke en private middelen mobiliseren.

Beleving:

  • Het Amazone gebied, welk gezien wordt als de longen van de aarde, wordt beschermd tegen grootschalige houtkap, uitroeiing van diersoorten enz.

Statistieken:

  • De vergadering in Leticia werd bijgewoond door de [vice] presidenten Lenin Moreno van Ecuador, Martin Vizcarra van Peru, Evo Morales van Bolivia, Michael Ashwin Adhin van Suriname en gastheer Ivan Duque van Colombia.
  • Suriname, Venezuela en Guyana vormen samen het Amazonegebied.
  • Ongeveer 60% van het bos bevindt zich in Brazilië.
  • De Amazone is ook de thuisbasis van ongeveer een miljoen leden van 500 inheemse groepen.

Historisch:

  • Voor het eerst een overeenkomst gesloten met deze landen in het kader van bescherming van het Amazone gebied.

Motivatie:

  • Bosbranden in het Braziliaanse Amazonegebied zijn dit jaar volgens overheidsgegevens met 83% gestegen.
  • Recent zijn duizenden vierkante mijlen van de jungle in rook hebben opgegaan.